Baszta Lontowa

Na naszej mapie mamy kolejną ciekawą atrakcję turystyczną i zabytkową. Zabytkową, ponieważ Baszta Lontowa, zwana także Prochową, pochodzi z około XIV wieku i była częścią średniowiecznego systemu obronnego miasta. Średniowieczny budynek został zbudowany z cegły na planie prostokąta i ma 4 kondygnacje. Zabytek jest podpiwniczony, dach pokryty czerwoną dachówką, a zewnętrzna część budynku ozdobiona jest pięcioma pionowymi lizelinami, w których znajdują się okna.

W czasie II wojny światowej budynek nie został zniszczony, a po wojnie kilkakrotnie zmieniano wnętrze. W zabytku mieścił się dom noclegowy i kawiarnia. W dniu dzisiejszym jest to punkt informacji turystycznej i siedziba kołobrzeskiego oddziału PTTK.

Baszta Lontowa Kołobrzeg

By JDavid (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Warto nadmienić, iż jest to jedyny budynek obronny w Kołobrzegu, jaki zachował się w całości do dnia dzisiejszego. Obiekt wymaga remontu i konserwacji.

Adres – ulica Dubois 20 Kołobrzeg.

To też może cię zainteresować...