Pałac Brunszwickich w Kołobrzegu

Pałac Brunszwickich w Kołobrzegu mieści się przy ulicy Armii Krajowej 10. Obecnie mieści się w nim oddział Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Pałac zbudowany został w XIX wieku przez kołobrzeskiego kupca C. F. H. Plüddemanna. Pałac miał być wianem dla swojej córki Almy, która miała poślubić handlowca i armatora Heinricha Braunschweiga (nazwa pałacu pochodzi od jego spolszczonego nazwiska). Przed wybuchem II wojny światowej budynek miał funkcjonować jako muzeum, ale wojna przeszkodziła w remoncie. Po wojnie, tj. po 1945 roku, stał się siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, później mieścił się tam sąd i prokuratura. W latach 70. XX wieku przeszedł gruntowny remont i obecnie od 1977 roku mieści się tam Muzeum Oręża Polskiego.

Sam budynek utrzymany jest w stylu empire, ma trzy kondygnacje i wybudowany został na planie prostokąta. Na pierwszym piętrze znajduje się sala balowa z plafonem, po środku sufitu umieszczony jest obraz z wizerunkiem Flory (Flora – rzymska bogini kwiatów). Na ścianach wiszą obrazy olejne na płótnie, które przedstawiają postaci historyczne. Są koloru różowego. W Muzeum znajduje się wiele ciekawych i historycznych przedmiotów, np. szesnastowieczna zbroja z tarczą i kopią, czy popiersie Pallas Ateny wykonane z marmuru.

Kołobrzeg Pałac Brunszwickich

By KrejZii (Own work) [CC BY-SA 2.5 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Wszystkich zainteresowanych pięknym Pałacem Brunszwickich i wspaniałą kolekcją muzealną zapraszamy do Muzeum Oręża Polskiego ul. Armii Krajowej 13, w dniach od poniedziałku do piątku w godzianch od 8.00 do 16.00.

To też może cię zainteresować...