Reduta solna w Kołobrzegu

Reduta solna powstała powstała w latach 1832-1836 a zbudowano ją w wyniku doświadczeń jakie miały miejsce w czasie walk z Francuzami w 1807 roku. Wtedy w miejscu reduty stał niewielki szaniec zwany również przyczółkiem mostowym (Salinen Brűckenkopf). Przyczółek mostowy leżał blisko tężni solankowych.

Reduta (Salinen Schanze) ma kształt lunety, która składa się z wału ziemnego, fosy i dwóch budowli. Główna budowla zbudowana została na kształcie dwóch kół- mniejszego i większego. W ścianach reduty powstały otwory strzelnicze, w których mieściła się broń ręczna i artyleria. Ceglana budowla posiada zdobiony gzyms, podmurówkę z kamienia i sklepienie zakryte ziemią. Druga budowla ukryta jest w odcinku włazu ziemngo, który prawdopodobnie pełnił funkcję magazynu.

Reduta solna Kołobrzeg

By Grzegorz W. Tężycki (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

W czasie II wojny światowej dla Niemców nie stanowiła cennego miejsca walk. Dzięki temu zachowała się w bardzo dobrym stanie. W czasach obecnych znajduje się tu siedziba Związku Harcerstwa Polskiego jako baza żeglarska i miejsce biwakowe. Jest także dużą atrakcją turystyczną dla dzieci.

To też może cię zainteresować...