Szlaki piesze w Kołobrzegu i okolicy

Pisaliśmy już o trasach rowerowych jakie biegną przez Kołobrzeg i okolicę. Dzisiaj opiszemy szlaki piesze znajdujące się na terene miasta Kołobrzeg i okolicy.

Wyróżniamy trzy szlaki piesze:

  • Szlak czerwony E-9: to część międzynarodowej trasy, od Atlantyku przez brzegi Morza Północnego, a ciągnie się do Braniewa w Polsce. Kołobrzeski odcnek liczy 12 km. Trasa rozpozyna się od ulicy Arciszewskiego, biegnie przez kilka ulic: Wiosenną, Bałtycką, Solną, Spacerową, Towarową, Morską, Bulwar J. Szymańskiego, Aleją Nadmorską i Aleją Sułkowskiego.

Podczas marszu możemy odwiedzić ciekawe miejsca: Latarnię Morską, Port Rybacki i Jachtowy, Kamienny Szaniec, Redutę Solną, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem czy Molo.

Kołobrzeg latarnia morska

Latarnia morska w Kołobrzegu

  • Szlak zielony: to najkrótszy odcinek szlaku, liczący jedynie 6 km., zwany również Szlakiem im. Jana Frankowskiego. Jan Frankowski był kołobrzeskim społecznikiem i miłośnikiem Kołobrzegu. Był też twórcą pierwszego przewodnika turystycznego o naszym mieście. Trasa rozpoczyna się od Latarnii Morskiej a biegnie ulicami: Morską, Towarową, Spacerową, Solną, Bulwarem Marynarzy Okrętów Pogranicza, Rzeczną, Emilii Gierczak, Armii Krajowej, Budowlaną, Kamienną, Bogusława X, Bolesława Krzywoustego (wzdłuż drogi nr 163, kierunek na Białogard), Bolesława Chrobrego (kierunek na Budzistowo), Budzistowo, Kołobrzeską i Kościół św. Jana Chrzciciela.

Warto zwiedzić: Muzeum Oręża Polskiego, Ratusz, Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela czy Bulwar im. Marynarzy Okrętów Pogranicza.

  • Szlak Solny: trasa ma początek przy Baszcie Prochowej w Kołobrzegu, a kończy w Czaplinku (poj. drawskie). Szlak ten powstał na bazie średniowiecznego traktatu handlowego, który biegł od morza na południe kraju. Trasa ta jest najdłuższą trasą, ale kołobrzeska część mierzy zaledwie 4 km. Łącznie odcinek mierzy 152 km.

W Kołobrzegu jest jeszcze jeden szlak – Miejski Szlak Fortyfikacji. Trasa ta obejmuje tereny na których znajdują się fortyfikacje średniowieczne i nowożytne Kołobrzegu. Szlak mierzy 12 km i oznakowany jest poprzez system informacji miejskiej (tabliczki kierunkowe).

To też może cię zainteresować...